top of page
gallery-jordania-1

gallery-jordania-1

gallery-jordania-22

gallery-jordania-22

gallery-jordania-27

gallery-jordania-27

gallery-jordania-4

gallery-jordania-4

gallery-jordania-45

gallery-jordania-45

gallery-jordania-54

gallery-jordania-54

gallery-jordania-69

gallery-jordania-69

gallery-jordania-78

gallery-jordania-78

gallery-jordania-84

gallery-jordania-84

gallery-jordania-58

gallery-jordania-58

gallery-jordania-10

gallery-jordania-10

Przewodnik po Jordanii

Język

Arabski

Temperatura

20-30 stopni we wrześniu.

Waluta

Dinar jordański. 1 dolar amerykański, to w przeliczeniu 0,71 dinarów jordańskich. W większych miastach będzie możliwość płatności dolarami. Na lokalnych targach, czy sklepikach najkorzystniej będzie mieć ze sobą jednak walutę Jordanii. Wymienić gotówkę na dinary jordańskie można w kantorach, na lotnisku, w bankach i w większych hotelach. Dobrze jest mieć ze sobą gotówkę w dolarach amerykańskich  które są powszechną walutą w miejscowościach turystycznych. Należy pamiętać o prowizji pobieranej przez bank w sytuacjach, kiedy zdecydujemy się zapłacić kartą. Płacenie kartą nie jest bardzo powszechne.

Warunki wjazdu

Nie jest już konieczne posiadanie certyfikatu i/lub negatywnego testu na Covid. Przed podróżą należy wypełnić formularz wyjazdu/deklarację  - i pokazać na lotnisku przed wylotem przy odprawie na stronie → https://www.visitjordan.gov.jo/form/ 

NALEŻY  PAMIĘTAĆ O STAŁYM MONITOROWANIU AKTUALNYCH ZMIAN W OBOSTRZENIACH w związku z pandemią. Należy się jedynie zarejestrować przed podróżą w systemie Odyseusz (w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą- MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować).

Bezpieczeństwo

Jordania jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla obcokrajowców. Jednak nie jest wskazane przemieszczanie się w strefach przygranicznych (dotyczy wszystkich granic) oraz na terenie obozów zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich i syryjskich. Działalność przestępcza skierowana przeciwko obcokrajowcom jest rzadkością. Należy jednak zachować czujność w miejscach turystycznych i zatłoczonych.

Co ze sobą zabrać

Wygodne, praktyczne obuwie, długą piżamę, czy getry do kolan- przydadzą się w mniej czystych miejscach. Jordania nie jest konserwatywna w kwestii ubioru, jak niektóre, inne kraje arabskie. Skromniejsze ubrania, to bardziej kwestia zasłonienia się przed (licznymi) spojrzeniami mężczyzn, niż odgórny wymóg społeczny. W miejscach turystycznych (Petra, Wadi Rum) nie dziwią już szorty, czy bluzki z odsłoniętymi ramionami. Dłuższe rękawy/ nogawki zalecane są w Ammanie- miejscach związanych z kultem religijnym oraz w centralnej części kraju- uznawanej za najbardziej konserwatywną. Do Jordanii należy wziąć też ze sobą rzeczy „wiosenne”- bez ograniczania się do wyłącznie letnich ubrań. Przyda się również chusta. Nie zapomnijcie o stroju kąpielowym.

Internet

Wi-Fi znajduje się w większości hoteli. Kartę SIM można kupić od razu na lotnisku. Koszt, to ok. 60 zł (11 JOD).

bottom of page