top of page
kenia-11

kenia-11

kenia-09

kenia-09

kenia-10

kenia-10

kenia-07

kenia-07

kenia-05

kenia-05

kenia-08

kenia-08

kenia-06

kenia-06

kenia-04

kenia-04

kenia-01

kenia-01

kenia-03

kenia-03

kenia-02

kenia-02

Przewodnik po Kenii

Język

Swahili i angielski

Temperatura

Tropikalna 25-29 stopni

Waluta

Szyling kenijski, 1 dolar amerykański to w przeliczeniu 113,55 szylingów kenijskich; możliwość płatności dolarami amerykańskimi w sklepach i hotelach, gotówką na straganach i u małych sprzedawców; wymienić gotówkę na szylingi można w kantorach, na lotnisku, w bankach, w dużych hotelach. Najlepiej mieć ze sobą gotówkę w dolarach amerykańskich. Przy płatnościach kartą możliwe potrącenie dodatkowych 5% za płatność (nie od strony banku, a sprzedawcy)

Warunki wjazdu

Osoby zaszczepione  są zwolnione z wykonywania testu na COVID. Osoby niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżąNALEŻY PAMIĘTAĆ O STAŁYM SPRAWDZANIU AKTUALNYCH ZMIAN W OBOSTRZENIACH! Wiza wymagana do wykonania przed wylotem (nie na lotnisku), koszt: 51 USD.

Bezpieczeństwo

Podczas podróży unikamy miejsc, w których trwają spory na tle politycznym, miejsc nieturystycznych. Kenia jest relatywnie bezpieczna, jednak należy zachować zdrowy rozsądek i nie chodzić w nocy samemu, pilnować swoich wartościowych rzeczy jak telefon, aparat, portfel, a płacąc kartą nie podawać karty przyjmującemu, aby ten się z nią oddalił.

Zdrowie

Szczepienia egzotyczne nie są konieczne do wykonania, a wyłącznie zalecane. Przed wylotem warto skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej lub podróżnej. Lista zalecanych szczepień: przeciwko malarii, żółtej febrze, WZW typu A i B, dur brzuszny, tężec, grypa, wścieklizna, cholera, odra, świnka, różyczka.

Co ze sobą zabrać

Koniecznie spray na komary, krem z wysokim filtrem UV, lżejsze ciuchy na długi rękaw i spodnie, okulary, nakrycie głowy, gotówkę.

Koszty i pieniądze

To indywidualna kwestia, zależnie od tego z jakim zamiarem się wybieramy. Jeśli chodzi o posiłki poza hotelem w restauracji to koszt ok. 8-15 USD. Świeże owoce czy wyciskane soki to ok. 5 USD, ale u mniejszego sprzedawcy może być także 1 USD. Stragany lokalne to głównie sztuka negocjacji: za biżuterię możemy zapłacić 20 USD, ale jak dobrze się potargujemy to cena spadnie i do 5 USD, z czego sprzedawca nadal będzie miał duży profit. Taka sama logika obowiązuje przy zakupie ciuchów, za sukienkę możemy usłyszeć 50 USD, ale przy negocjacjach cena może spaść i do 20 USD. Za lokalne piwo zapłacimy 180 szylingów co jest równe 1,5 USD (zależnie od kursu w jakim policzy sprzedawca). Jeśli coś okaże się rażąco źle przeliczone, zawsze można wskazać aktualny kurs - w Afryce matematyka nie jest ich mocną stroną i mogli się po prostu pomylić. Zawsze warto mieć ze sobą więcej pieniędzy (w zapasie np. na karcie). Osoba, która planuje umiarkowanie kupować pamiątki, czy stołować się poza hotelem, warto mieć ze sobą min. 500 USD z czego z 300 USD w gotówce - więcej w razie potrzeby można wypłacić w bankomacie już w lokalnej walucie, a dolary wymienić w kantorze, jeśli w ich walucie preferujesz płacić. Z pozostałymi dolarami można zawsze wrócić do Polski i wykorzystać przy okazji kolejnego wyjazdu.

Dodatkowe informacje

Kenia to kraj afrykański, a ten różni się od standardów europejskich. Pięć gwiazdek w Kenii to nie to samo co 5 gwiazdek w jakimkolwiek kraju europejskim. Zdarzają się braki prądu (choć hotele mają agregatory), brak dostępu do wody w danym miejscu i słaby internet.

bottom of page