top of page
gallery-sri_lanka1

gallery-sri_lanka1

gallery-sri_lanka10

gallery-sri_lanka10

gallery-sri_lanka12

gallery-sri_lanka12

gallery-sri_lanka16

gallery-sri_lanka16

gallery-sri_lanka17

gallery-sri_lanka17

gallery-sri_lanka19

gallery-sri_lanka19

gallery-sri_lanka22

gallery-sri_lanka22

gallery-sri_lanka3

gallery-sri_lanka3

gallery-sri_lanka4

gallery-sri_lanka4

gallery-sri_lanka5

gallery-sri_lanka5

gallery-sri_lanka9

gallery-sri_lanka9

Przewodnik po Sri Lance

Języki

Syngaleski, tamilski.

Temperatura

Ok. 30 stopni. Możliwy deszcz w górach Ella.

Waluta

Rupia lankijska. 1 dolar amerykański, to w przeliczeniu 201,71 rupii lankijskiej. Płatności kartą na Sri Lance możliwe są wyłącznie w supermarketach i droższych restauracjach, więc konieczne jest posiadanie bezpiecznej ilości gotówki. W dużych miejscowościach dostępne są bankomaty, które akceptują takie karty, jak Visa, MasterCard, czy American Express. Prosimy o wzięcie ze sobą dolarów- zajedziemy do kantoru, w którym będziemy wymieniać je na obowiązującą na Sri Lance walutę.

Watunki wjazdu

Konieczne jest posiadanie certyfikatu Covid. NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ O STAŁYM MONITOROWANIU AKTUALNYCH ZMIAN W OBOSTRZENIACH w związku z pandemią. Należy się zarejestrować przed podróżą w systemie Odyseusz (w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą- MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować). Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu systemu elektronicznej autoryzacji wjazdu- Electronic Travel Authorization (ETA- wiza), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę. Można ją wyrobić na miejscu, ale będziemy ją wyrabiać wspólnie- tydzień przed wylotem (czas oczekiwania na wizę, to kilka godzin). Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego

Bezpieczeństwo

Sri Lanka jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla obcokrajowców. W północnych i wschodnich prowincjach kraju należy bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na tereny oznakowane, jako zaminowane. Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.

Co ze sobą zabrać

Preparaty na komary tropikalne oraz balsam po ukąszeniach, krem z najwyższym możliwym filtrem (50), sandały (dużo chodzenia i zwiedzania), klapki (odpoczynek na plaży), płaszcz przeciwdeszczowy, kostium kąpielowy oraz czapkę z daszkiem lub kapelusz- ochronią przed przegrzaniem. Maski oraz rurki do nurkowania. Możliwość uprawiania sportów wodnych (np. kitesurfing)- Sri Lanka ma do tego idealne warunki.

Internet

Wi-Fi jest ogólnodostępne w hotelach, restauracjach i barach (i działa świetnie). Najlepszym rozwiązaniem jest jednak mobilny internet we własnym telefonie. Kartę SIM kupić możemy już po przylocie. Jednym z wariantów jest karta Mobitel z pakietem turystycznym. Na lotnisku turyści dostają często za darmo kartę SIM Dialog, ale nie ma na niej żadnych środków i należy ją doładować. Dużą zaletą mobilnego internetu na Sri Lance są niskie ceny. Już za ok. 3 zł zaopatrzymy się w pakiet 700 MB.

bottom of page