top of page
gallery-jordania-1

gallery-jordania-1

gallery-jordania-22

gallery-jordania-22

gallery-jordania-27

gallery-jordania-27

gallery-jordania-4

gallery-jordania-4

gallery-jordania-45

gallery-jordania-45

gallery-jordania-54

gallery-jordania-54

gallery-jordania-69

gallery-jordania-69

gallery-jordania-78

gallery-jordania-78

gallery-jordania-84

gallery-jordania-84

gallery-jordania-58

gallery-jordania-58

gallery-jordania-10

gallery-jordania-10

Przewodnik po Tajlandii

Język

tajski

Temperatura

tropikalna 29-34 stopnie

Wschód słońca

6:45

Zachód słońca

18:28

Waluta

Walutą w Tajlandii jest baht, 1 baht (THB) = 100 satangów. W użyciu są monety 1, 5 i 10 bahtów oraz banknoty o nominale 20 (jasnozielone), 50 (błękitne), 100 (czerwone), 500 (fioletowe) i 1000 (jasnobrązowe) THB. Wymiany walut można dokonać w każdym hotelu (kurs z reguły jest mniej korzystny), banku lub punkcie wymiany walut. Banki otwarte są w dni robocze w godzinach 08:30 - 16:30. Kantory otwarte są codziennie (nie wszystkie, w święta i niedziele mogą być problemy z wymianą). Główne karty kredytowe są w powszechnym użyciu. Obecnie (styczeń 2023) kurs wynosi ok. 33 THB za 1 USD.

Wlot do Tajlandii

Osoby zaszczepione są zwolnione z wykonywania testów na COVID. NALEŻY PAMIĘTAĆ O STAŁYM SPRAWDZANIU AKTUALNYCH ZMIAN W OBOSTRZENIACH!

Wiza

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy wjeździe do Tajlandii na pobyt turystyczny nie dłuższy niż okres 30 dni.

Szczepienia Egzotyczne

Nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną.

Bezpieczeństwo

Tajlandia jest uważana za najbezpieczniejszy dla turystów kraj azjatycki. Nikt nie zaczepia tam samotnych kobiet, za złodziejstwo grożą surowe kary, więc istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo kradzieży. Ruch na ulicach Tajlandii rządzi się własnymi zasadami. Zielone światło dla pieszych nie zawsze jest respektowane, za kółkiem zdarzają się pijani kierowcy (w Tajlandii nie ma kar za jazdę pod wpływem alkoholu), wszędzie jest mnóstwo skuterów i motorów przejeżdżających pomiędzy pieszymi i samochodami. Przechodząc przez jezdnię, zwłaszcza w dużych miastach, należy zachować szczególną ostrożność. Jak już wchodzimy na pasy, ostrożnym krokiem kierujemy się do przodu – nie cofajmy się na środku pasów. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny.

Szacunek do Króla

Tajowie bardzo kochają swojego króla. Jego wizerunek widoczny jest w sklepach i na ulicach. Każdy z szacunkiem opowiada o rodzinie królewskiej i tego samego oczekuje się od podróżnych. Za obrazę grozi kara więzienia. Pewien mężczyzna został skazany na 30 lat pozbawienia wolności za obrażenie psa króla.

Co ze sobą zabrać

Spray na komary, żel antybakteryjny, krem z wysokim filtrem UV, lżejsze bluzki z długim rękawem i spodnie, okulary, nakrycie głowy, gotówkę, wygodne buty, maseczkę.

Koszty i pieniądze

To indywidualna kwestia, zależnie od tego z jakim zamiarem się wybieramy. Jeśli chodzi o posiłki poza hotelem w restauracji to koszt ok. 5-12 USD. Świeże owoce czy wyciskane soki to ok. 1-2 USD, ale u mniejszego sprzedawcy może być także 1 USD. Stragany lokalne to głównie sztuka negocjacji: za biżuterię możemy zapłacić 15 USD, ale jak dobrze się potargujemy to cena spadnie i do 5 USD ,z czego sprzedawca nadal będzie miał duży profit, taka sama logika obowiązuje przy zakupie ubrań, za sukienkę możemy usłyszeć 35 USD, ale przy negocjacjach cena może spaść i do 15 USD. Za lokalne piwo zapłacimy 150-200 tajskich batów - co jest równe 4-5 USD. Zawsze warto mieć ze sobą więcej pieniędzy (w zapasie np. na karcie). Osoba, która planuje umiarkowanie kupować pamiątki, czy stołować się poza hotelem powinna mieć ze sobą min. 350 USD z czego z 200 USD w gotówce - więcej w razie potrzeby można wypłacić w bankomacie już w lokalnej walucie, a dolary wymienić w kantorze. Z pozostałymi dolarami można zawsze wrócić do Polski i wykorzystać przy okazji kolejnego wyjazdu.

bottom of page