top of page
gallery-jordania-1

gallery-jordania-1

gallery-jordania-22

gallery-jordania-22

gallery-jordania-27

gallery-jordania-27

gallery-jordania-4

gallery-jordania-4

gallery-jordania-45

gallery-jordania-45

gallery-jordania-54

gallery-jordania-54

gallery-jordania-69

gallery-jordania-69

gallery-jordania-78

gallery-jordania-78

gallery-jordania-84

gallery-jordania-84

gallery-jordania-58

gallery-jordania-58

gallery-jordania-10

gallery-jordania-10

Przewodnik po Włoszech

Język

włoski (językiem włoskim na świecie posługuje się ponad 100 milionów ludzi).

Temperatura

Około 20 stopni w dzień i ok. 12 stopni w nocy, możliwe lekkie opady (na wszelki wypadek można wziąć ze sobą jednorazowy płaszcz przeciwdeszczowy).

Waluta

Euro (1 € to 100 centów). Obecny kurs do polskiej złotówki 1€ = ok. 4,75 PLN Żadnego problemu nie stanowi korzystanie z kart kredytowych i płatniczych. Warto zabrać ze sobą niewielką ilość gotówki, która pozwoli nam na zakupienie kawy, street foods czy pamiątek na lokalnych straganach i w mniejszych kawiarenkach, gdzie możemy nie mieć dostępu do terminala płatniczego (ok. 30-50€). Zazwyczaj w restauracjach spotkamy się z obowiązkowym Coperto (nakrycie) czyli dopłatą doliczaną do cen potraw i oznaczającą koszty zajęcia miejsca przy stole. Jego wysokość zwykle jest podawana w menu i wynosi od 1 do 2 EUR za osobę. Coperto nie jest napiwkiem, napiwki w restauracjach tak jak w Polsce zostawiamy według naszego uznania.

Warunki wjazdu

Brak wymagań

Bezpieczeństwo

Włochy są krajem bezpiecznym i przyjaznym dla obcokrajowców.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, nie ma obowiązku posiadania szczepienia przeciwko COVID-19. By uniknąć problemów żołądkowych pij wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikaj kostek lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw

Co ze sobą zabrać

Wygodne ubrania, sandały, klapki, płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną, kostium kąpielowy oraz czapkę z daszkiem lub kapelusz – na wypadek silnego słońca, krem z filtrem, oraz niewielką ilość lekarstw przeznaczonych na własny użytek.

Internet

Wi-Fi jest ogólnodostępne w hotelach, restauracjach i barach. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak mobilny internet we własnym telefonie. Podczas podróży ze swojego kraju do innego kraju UE ( w tym Włoch) nie musisz ponosić żadnych dodatkowych kosztów za korzystanie ze swojego telefonu komórkowego. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących Twoich połączeń głosowych ani wiadomości tekstowych (SMS-y). Istnieją jednak zasady i limity dotyczące ilości danych, limity te zależą od rodzaju zawartej przez Ciebie umowy. Po przekroczeniu granicy otrzymasz wiadomość SMS od swojego operatora z informacją o ilości danych możliwych do wykorzystania w Strefie 1 Roamingu, możesz otrzymać tę informację wcześniej kontaktują się ze swoim operatorem bezpośrednio. Przebywając za granicą w Unii Europejskiej ze swojego numeru telefonu bez dodatkowych opłat możesz korzystać do 4 miesięcy.

bottom of page